Kilogram polžjih jajčec stane 2000 €. Zakaj je polžji kaviar tako poseben?
Velika investicija za gojenje polžev
Gojenje polžev je namreč dokaj zapleten podvig, v Evropi lahko na prste preštejemo število rejcev polžev. Tovrstno ukvarjanje zahteva namreč veliko časa in investicije.
Polži so občutljive živalce: potrebujejo zadosti vlage, temperaturo, ki mora biti okrog 25 stopinj Celzija, in čisto okolje. Šele ko se v svojem okolju počutijo udobno, se oplodijo in začnejo odlagati jajčeca. Potem ko odložijo jajčeca, pa se pravo delo šele začne.
Za gojenje polžev porabi lastnik, Branko Plečko, vsak dan po 6 ur ali več. Dvakrat na dan se polže oprha, hrani pa jih s prav posebno, suho hrano, tako, da hrana ne zagnije. Šele ko so polži zares zadovoljni, zlezejo na lonček, v katerem je zemlja, in vanjo spustijo jajčeca. Lončke je treba ves čas pregledovati, saj se po tednu dni iz jajčec že začnejo razvijati polžki.
Dolgotrajen proces pridobivanja jajčec
Tudi postopek lezenja jajčec je dolgo trajajoč postopek. Najprej je torej treba poskrbeti za odlične pogoje in hrano, nato pa lezenje jajčec traja od enega do dva dni, da polž spusti jajčeca. Kokon z jajčeci moramo potem pustiti še vsaj en dan počivati, preden jih lahko poberemo. Polži spolno dozorijo v treh mesecih, potem pa približno vsake tri mesece izležejo jajčeca.
Hrana za uživanje
Polžji kaviar ima veliko blažji okus od ribjega, zato ga je treba pripraviti na pravilen način. Ni ga dobro kombinirati z jedmi, ki imajo zelo izrazite okuse. To je hrana za uživanje.
Drugače pa že to, da pokusite nekaj novega in pri tem uživate, v telesu sproži cel kup občutij. Poleg ugodja polžji kaviar pomirja želodčno sluznico. Je tudi zelo močan antioksidant, ki dobro vpliva na celotno zdravje.
Uporaba polžjega kaviarja v kozmetične namene
Polži se s pomočjo sline zaščitijo pred grobimi in ostrimi površinami, po katerih lezejo, imajo pa tudi zmožnost samozdravljenja poškodb. Slina jih ščiti pred opeklinami in UV-žarki. Da ima njihova slina zdravilne lastnosti, so menda vedeli že stari Grki, saj so jo uporabljali za zdravljenje opeklin in brazgotin.
Polžja slina velja tudi za eno od najučinkovitejših kozmetičnih sestavin, ki pomagajo pri celjenju ran ter pri odpravljanju brazgotin in pigmentnih madežev. Vsebuje antimikrobe, elastin, kolagen, hialuronsko in glikolno kislino ter proteine. Vse to že nekaj časa s pridom izkorišča kozmetična industrija, predvsem za kreme, ki preprečujejo staranje kože. Kreme delujejo regenerativno in spodbujajo samostojno obnovo kože.
Jajčeca vsebujejo vse, kar je v polžji slini, in sicer v še večji koncentraciji. Kreme so zato obnovitvene, regenerativne in prijetne za kožo. Ker imajo polži tudi rekonstrukcijske sposobnosti in si lahko popravijo hišico, so znanstveniki potrdili, da polžja slina lahko ljudem pomaga na različnih področjih.